Vaatamisväärsused

Vaatamisväärsused

Hiiumaa peidab endas hulgaliselt kauneid looduslikke paiku ning põnevaid kultuurist ja ajaloost kõnelevaid kohtasid. Seiklusrikast avastamist!

AVASTA HIIUMAA OMAL KÄEL

Hiiumaa pakub lõputult avastamisrõõmu – nii autoga, rattaga kui ka jalgsi matkajale. Kui otsustad Hiiumaad avastada iseseisvalt, ilma giidita, võid ette võtta Reisi ümber Hiiumaa.

Reis ümber Hiiumaa

Reis ümber Hiiumaa” on koostatud Hiiumaa kuulsa tuletorniringi alusel. Tuletorniring on algselt 90. aastatel saarel vabatahtlikuna töötanud nebraskalase Douglas Wellsi koostatud sõiduskeem autoturistile, mis viib külalised põnevale tutvumisretkele Hiiumaa tähtsamate maamärkidega. Oma seiklustest Hiiumaal kirjutas ta ka raamatu “Jänki seiklused Hiiumaal”.
Tähtsamad maamärgid on endiselt omal kohal ja Hiiumaa pikaajaline giid Helgi Põllo on uuendanud ja täiendanud põnevate faktidega algset tuletorniringi, mis saab alguse Heltermaa sadamasse sisse sõites ning lõpeb Vaemla villavabrikus, läbides teekonnal Hiiumaa kuulsad tuletornid, sadamad, kirikud, orud ning muud märgilised kohad.

Täpsemad lood ja juhised reisiks ümber Hiiumaa leiad SIIT. Seiklusrikast avastamist!

Tahkuna tuletorn / Foto: Ivo Panasyuk

Igaühele midagi:

– majakad
Navigatsioonimärkidena on Hiiumaal kasutusel viis tuletorni, millest külastajatele on avatud kolm: Kõpu, Tahkuna ja Ristna. Kõik kolm on muinsuskaitse all ning kuuluvad Hiiumaa tähtsamate vaatamisväärsuste sekka – Läänemere vanimat, Kõpu tuletorni võib pidada lausa Hiiumaa sümboliks.

– loodusobjektid
Hiiumaa loodus on erakordselt mitmekesine ja avastamisrõõmu pakkuv: alates Kärdla meteoriidikraatri aladest, kus pulbitsevad arteesiakaevud, lõpetades maastikku trotsiva Vanajõe oruga. Siin on mitmeid hiiekohti ja rändrahne, haruldastest sõnajalgadest läbi põimunud Kallaste pank ja maagiline Sääretirp Kassaris. Ja uskuge või mitte – Hiiumaal on isegi oma kõrb!

– ajaloolised objektid
Hiiumaal on avastamiseks hulgaliselt erinevas seisukorras olevaid kirikuid ning palvemaju, mis jutustavad läbi mitmepalgelise arhitektuuri Hiiumaa usuliikumiste ajaloost. Keda aga huvitab saare militaarajalugu, võib sammud seada Tahkuna suunas, kus saab tutvuda militaarmuuseumi väljapanekuga. Üle Hiiumaa asuvad ka mitmed endistesse mõisakompleksidesse kuulunud hooned ja talumuuseumid, mis annavad aimu saare kunagistest eluoludest, ning mitmed mälestusmärgid.

kultuuriobjektid
Hiiumaal on mitmeid aktiivseid seltsimaju, kultuurikeskusi ning ka pisemaid kontserdipaiku, mida saarel viibides väisata. Kärdlas tegutsevad Nelja Nurga Galerii ning Nukuteater, aastaringselt korraldavad õdusaid kultuuriüritusi ka näiteks Soonlepa karjamõis ning Dagenhaus Kassaris. Ja muidugi tegutsevad üle kogu saare veel tervelt üheksa raamatukogu, kus lisaks raamatulaenutusele korraldatakse ka erinevaid loenguid, õpitubasid ning põnevaid kohtumisi autoritega.

– kohalik soovitab
Roberta, 32: “Mina soovitan Hiiumaale tulles kindlasti külastada imelise loodusega Kassari saart, kus saab ratsutada, mõnusaid rannakohti nautida ning Sääretirpi mööda mere poole kõndida. Vaimupuhkus on garanteeritud!”

Kaia, 32: “Hiiumaal on lihtsalt imelised liivarannad! Tõrvanina, Mangu või Paope või siis midagi Kõpu poolt.”

Ave-Marii, 48: “Mina soovitan Hiiumaal kindlasti külastada Ristna randa, kus on kõige ilusamad päikeseloojangud ja tormiga võrratud lained.”

Annika, 27: “Vanajõe org on koht Hiiumaal, mis mind ikka ja jälle tagasi kutsub!”